עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי

רכב חשמלי הוא "חיה" שונה לגמרי מרכב דיזל או בנזין ובהתאם, טעינת רכב חשמלי שונה לחלוטין מתדלוק רכבים, דבר שדורש היערכות מיוחדת. המטרה במדריך הקצר הזה היא לעשות לכם סדר בנושא של עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי.

מה חשוב לבדוק לפני שמתקינים עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי?

בטיחות לפני הכל

הדבר החשוב ביותר שיש לבדוק לפני שמתקינים עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי הוא שהעמדה עומדת בכל התקנים הנדרשים אחרת היא עלולה לגרום לפגיעה משמעותית בתשתית החשמל בבית וברכב עצמו.

על מנת להבטיח שאתם היחידים שמשתמשים בעמדת הטעינה ולמנוע שימוש בעמדת טעינה כזאת על ידי זרים, דאגו לכך שעמדת הטעינה תהיה נעולה במרחב סגור במידה ואין לכם חניה פרטית סגורה.
 

תשתית החשמל

לעמדת הטעינה נדרש מפסק חשמל ייעודי ולכן יידרש חיבור ישיר מלוח החשמל של הבית ועד למיקום של עמדת הטעינה הביתית, כלומר תצטרכו שקע כוח.
חשוב לציין שתשתית חשמל תלת פאזית תקצר משמעותית את זמן טעינת הרכב, אך זה לא מחייב בהחלפת התשתית הקיימת לתלת פאזית כדי להתקין עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי.
 

מה היתרונות של עמדת טעינה ביתית?

לעומת טעינת רכב חשמלי בעמדת טעינה ציבורית שכרוכה בעלויות רבות, כמו תפעול מרחוק וסליקת תשלומים, עמדת טעינה פרטית תחסוך לכם את העלויות המיותרות האלו, היות וההתקנה שלה היא חד פעמית.

עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי נמצאת קרוב אליכם. אינכם צריכים לנסוע אליה ולבזבז זמן מיותר בדרכים. אם גיליתם שהסוללה מרוקנת, אתם יכולים להיות רגועים כי עמדת הטעינה ממש סמוך לביתכם ותטענו אותה תוך זמן קצר.

איזה חיבור חשמלי נדרש לעמדת הטעינה?

תחילה נבהיר שסוג החיבור מחבר בין המכונית למקור החשמל. בגדול, שיטות הטעינה מחולקות לשלושה סוגים, כשהשתיים האחרונות הן המתאימות ביותר לעמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי.

  1. Mode 1 – כבל פשוט שמחבר בין שקע טעינה ביתי שלא מותאם לטעינת רכב חשמלי ובין מערכת המכונית החשמלית.
  2. Mode 2 – כבל מותאם לעמדת טעינה ביתית ייעודית או לשקע ביתי עם בקרה פנימית (לוודא שיש הארקה).
  3. Mode 3 – כבל לטעינה איטית-ביתית שעשויה לדרוש כבל ייעודי למערכת מסוימת.

היכן מומלץ למקם את העמדה?

בבית פרטי

במידה שיש לכם בית פרטי עם חניה צמודה סגורה ללא שכנים, אתם יכולים להתקין עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי בכל מקום שתרצו במרחב הפרטי.

בבית משותף

רובנו לא חיים בבית פרטי עם חניה צמודה סגורה אלא בבתים משותפים וסביר להניח שנצטרך להשתמש ברכוש המשותף כדי להתקין את התשתית לעמדה והשקע לטעינת הרכב החשמלי. היות והחקיקה בתחום עדיין בחיתוליה, יש לנהוג במשנה זהירות משפטי.

על פי החוק הקיים היום נדרש אישור בכתב של כל אחד מדיירי הבית המשותף לבצע שימוש "לא רגיל" ברכוש המשותף. רק לאחר קבלת ההסכמה בכתב מכל אחד מדיירי הבית תבחנו את המיקום הרצוי ביותר מבחינת קרבה לעמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי.

התנאים למיקום עמדת הטעינה

·         העמדה צריכה להיות מסוככת מגשם, רוח ושמש עזה
·         קרבה למערכת החשמל הקיימת על מנת לחסוך בעלויות של היקף התשתית שתידרש כדי להוביל את החשמל למכונית.

חברות מובילות שמספקות שירות זה

נציין מספר חברות שמספקות שירות זה לדוגמא:

       Ev-Edge
       EvMeter
       Energy
       Evcar

עמדות טעינה ביתיות לרכבים חשמליים

מי מוסמך להתקין עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי?

התקנת עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי חייבת להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך שיבחן את תשתית החשמל הקיימת בבית ויקבע מהי עמדת הטעינה שתתאים על בסיס ספק המתח הפנוי במערכת החשמל הקיימת.

אם יש הבהרות בנושא זה בהגדרות היצרן, התקנת העמדה תתבצע לפיהן.

ממה מושפעות העלויות של עמדות ביתיות להטענת רכבים חשמליים?

מצב תשתית החשמל ומרחק מקום החניה למערכת החשמל
עלויות ההתקנה מושפעות מגורמים רבים. העלות תלויה, דבר ראשון, במצב תשתית החשמל בביתכם. במידה ותשתית החשמל בביתכם במצב טוב ומקום החניה שלכם קרוב מאד למערכת החשמל (במרחק של בין  3-4 מטר), העלות תהיה נמוכה יותר מאשר במקרה שבו תשתית החשמל אינה במצב טוב והחניה שלכם רחוקה ממערכת החשמל.

עובי קו החשמל

הגדרות היצרן של רכב חשמלי מספק הגדרות עוצמת זרם חשמלי שהרכב צורך, בדיוק כפי שתתדלקו רכב דיזל או בנזין לפי הגדרות היצרן. ככל שהזרם החשמלי גבוה יותר, חוטי החשמל שמספקים אותו יצטרכו להיות עבים יותר והמחיר שלהם יעלה בהתאם לכך (חלק מהרכבים דורשים 10 אמפר, חלק 16 אמפר וחלק תלת פאזי).

מיקום קו החשמל

חשוב שחוטי החשמל יהיו מוסתרים ולא גלויים. במידה וקיים פיר, החוט יוכל להיות מוסתר בתוכו וכתוצאה מכך, העלות תרד. אם לא, ישנן שתי אפשרויות: הזולה יותר היא להתקין את החוטים בתוך תעלות עשויות מפלסטיק צמודות לקיר (בדומה להעברת חוטי הארקת חשמל מהבית), האפשרות היקרה אך האסתטית יותר היא לחצוב מרווח עבורם בתוך הקיר.

לסיכום

רכישת עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי מוזילה עלויות, חוסכת לכם זמן יקר ומספקת נוחות לעין שיעור לעומת תחנות טעינה ציבוריות.

 לפרטים נוספים אתם מוזמנים ליצור קשר עם זבולון כהן חשמלאי מוסמך, בעלים של חברת טכנו-לוג בית חכם וחשמל טלפון 054-9982136

חנות אינטרנטית Fly Guy
x

#{title}

#{text}

#{price}